Jak používat nástroje pro úpravu obrázků v GIMPu

Jak používat nástroje pro úpravu obrázků v GIMPu

Pokud chcete v GIMPu upravovat obrázky, můžete použít nástroje Layers, Colors a Tools. Layers vám umožní přidávat vrstvy na obrázek a přesouvat je, Colors vám umožní měnit barvy na obrázku a Tools vám umožní používat nástroje jako je kreslítko, štětec nebo razítko.

Jak vytvořit loga a ikony v programu GIMP

GIMP je plnohodnotný program pro úpravu obrázků, který nabízí širokou škálu nástrojů pro tvorbu log a ikon.

Chcete-li vytvořit logo, nejprve si vyberete pozadí, které chcete použít. Poté si vyberete nástroj “Tvar” a kliknete na “Vytváření tvarů”. Vyberete si pozadí, které chcete použít, a kliknete na “Otevřít”.

Poté si vyberete nástroj “Text” a kliknete na “Vytváření textu”. Vložíte text, který chcete použít, a kliknete na “Otevřít”.

Nakonec si vyberete nástroj “Obrázek” a kliknete na “Vytváření obrázků”. Vyberete si obrázek, který chcete použít, a kliknete na “Otevřít”.

Jak v GIMPu vytvořit fotografické montáže

GIMP je populární program pro úpravu fotografií a grafiky, který nabízí širokou škálu nástrojů pro práci s obrázky. Fotografické montáže jsou jednou z mnoha věcí, které s programem GIMP lze vytvořit. Existuje několik způsobů, jak vytvořit fotografické montáže v GIMPu, a tento článek vám ukáže, jak na to.

Nejprve si otevřete program GIMP a vyberte si dva nebo více obrázků, které chcete použít pro svou montáž. Pokud chcete, můžete si také stáhnout nějaké obrázky z internetu. Poté otevřete všechny obrázky, které chcete použít, ve GIMPu a rozdělte si jejich okna na několik částí.

Nyní si vyberte nástroj „Lopatka“ (anglicky „Bucket Fill Tool“) a vyberte si barvu, kterou chcete použít pro vyplnění pozadí. Pokud chcete, můžete také použít černou nebo bílou barvu. Poté klikněte na pozadí v jednom z obrázků a barva se na pozadí automaticky vyplní.

Poté si vyberte nástroj „Rýhovací“ (anglicky „Clone Stamp Tool“) a klikněte na část obrázku, kterou chcete kopírovat. Poté klikněte na místo, kam chcete obrázek umístit, a GIMP automaticky obrázek kopíruje. Pokud chcete, můžete také použít nástroj „Guma“ (anglicky „Eraser Tool“), abyste odstranili části obrázku, které nechcete.

Pokud chcete, můžete také použít některé další nástroje GIMPu, jako je „Rozostření“ (anglicky „Blur Tool“), „Zvětšení“ (anglicky „Zoom Tool“) nebo „Náhled na celý obrázek“ (anglicky „Fit Image in Window“), abyste si svou montáž mohli lépe prohlédnout.

A to je vše! Tímto způsobem můžete v GIMPu vytvořit fotografické montáže.

GIMP – práce s vrstvami

Pokud chcete pracovat s vrstvami v GIMPu, musíte nejprve otevřít obrázek, který chcete upravit.

Poté přejděte na panel Vrstvy (Layer), který se nachází vpravo od hlavního okna GIMPu. V tomto panelu můžete vidět seznam vrstev, které jsou v obrázku. Pokud chcete přidat novou vrstvu, klikněte na tlačítko Přidat vrstvu (Add Layer) v horní části panelu.

Pokud chcete upravit existující vrstvu, klikněte na tu vrstvu, kterou chcete upravit, a poté použijte nástroje na panelu Nástroje (Tools). Pro změnu velikosti vrstvy použijte nástroj Štětec (Brush), pro otočení vrstvy použijte nástroj Otočit (Rotate), pro změnu kontrastu vrstvy použijte nástroj Kontrast (Contrast) atd.

Pokud chcete přesunout vrstvu na jiné místo, klikněte na tu vrstvu, kterou chcete přesunout, a poté ji přetáhněte na požadované místo. Pokud chcete vrstvu skrýt, klikněte na políčko Zobrazit (Show) vedle vrstvy, kterou chcete skrýt. Pokud chcete vytvořit průhlednou vrstvu, klikněte na tlačítko Vytvořit průhlednou vrstvu (Create Transparency Layer) v horní části panelu.

Pokud chcete obrázek uložit s novými vrstvami, klikněte na menu Soubor (File) a poté na Uložit jako (Save As). Vyberte požadovaný formát souboru a poté klikněte na Uložit (Save).

Jak v programu GIMP upravit fotografii

První věc, kterou budete chtít udělat, je otevřít fotografii v programu GIMP. To lze snadno udělat pomocí menu “Soubor” a vyberete “Otevřít”. Pokud chcete fotografii uložit, klepněte na “Soubor” a potom na “Uložit jako”.

Pokud chcete fotografii změnit velikost, klepněte na “Obrázek” a potom na “Velikost obrázku”. Zadejte novou šířku a výšku obrázku. Můžete také změnit poměr stran obrázku.

Chcete-li fotografii otočit, klepněte na “Obrázek” a potom na “Otočit”. Chcete-li fotografii otočit o 90 stupňů doprava, klepněte na “Otočit o 90 stupňů doprava”. Chcete-li fotografii otočit o 180 stupňů, klepněte na “Otočit o 180 stupňů”.

Pokud chcete fotografii změnit barevný tón, klepněte na “Obrázek” a potom na “Barevný tón”. Zde můžete změnit odstín, saturaci a jas obrázku.

Pokud chcete fotografii vyostřit nebo rozostřit, klepněte na “Obrázek” a potom na “Vyostřit / Rozostřit”. Zde můžete zvolit, zda chcete fotografii vyostřit nebo rozostřit.

Pokud chcete fotografii ořezat, klepněte na “Obrázek” a potom na “Ořezat”. Zde si můžete vybrat, kterou část fotografie chcete ořezat.

Mohlo by vás zajímat…

cs_CZCzech